Akce a události

Bracco italiano - Italský ohař

ITÁLIE PODZIM 2009

V Itálii, stejně jako u nás, je právě v plném proudu lov drobné zvěře, která se zde na rozdíl od České Republiky loví individuálně. Andrea nás na jednu takovou italskou „caccia“ vzal. Jedním slovem nááááááádhera. Konečně jsme pochopili proč je „Ital“ pes s nekončící chutí do práce. 3 hodiny hledání v opravdu náročném terénu a velmi teplém počasí „uspokojily“ i naší Agnes. Ale i Agrippina a Asconio si přišli na své.

Dále jsme se jako diváci zůčastnili soutěže S. Huberto, pro kterou je Itálie kolébkou. Soutěž byla pořádána pro oblast Reggio Emillia a Modena. Jedná se o zkoušku pro lovce s ohaři a španěly, kde  lovec střílí na zvěř, kterou před tím vypracoval jeho pes. Pokud střílí na zvěř, kterou pes nevypracoval je mu přiděleno minimální bodové ohodnocení. Soutěž probíhala ve velice přehledném terénu, takže diváci měli možnost sledovat práci každého vůdce a jeho psa. A tak jsme měli možnost vidět opravdu hezké výkony psů, ale samozřejmě i lovců. Zde můžete zhlédnout pár fotografií z těchto dvou akcí.

A nyní krátce k našim výletům.Hned první den po příjezdu nám Andrea udělal průvodce po Reggio nellEmilia. Dále jsme opětovně absolvovali výstup na Monte Cusna 2120 m.n. m., jejíž vrchol zůstal pro nepřízeň počasí opětovně nepokořen ( a hlavně by jsme stejně nic neviděli. ) Zato jsme měli možnost vidět divoké koně, kteří v okolí Monte Cusna „bydlí“.

Další naše cesta vedla k místní dominantě Pietra di Bismantova. Tato „skála“ je pozůstatkem mořského dna a je možné zde nalézt zkameněliny mořských živočichů.

Poslední den dovolené jsme si sice představovali jinak než, že jej strávíme na výstavě ve Faenze, nicméně Agnesy BOB nám toto „utrpení“ vykompenzoval.

 

ITÁLIE KVĚTEN 2009      

 

 

NÁVŠTĚVA CHS DI MONTERICCO

 

V úterý nás Andrea vzal na návštěvu do CHS di Montericco, kde nám představil signora Antonio Ficarelli, z jehož CHS pochází dědeček našich štěňat Rosco di Montericco. Dále nás Andrea představil signoru Pietro Lasagni, který je delegátem S.A.B.I. pro provincii R.E. a také rozhodčí soutěže S. Huberto, pro kterou je Itálie kolébkou. Po velice příjemném posezení u domácího Lambrusca, jsme viděli několik psů z CHS di Montericco. Na závěr jsme měli možnost vidět práci 10 - ti měsíčního Ora di Montericco  a Penelope, kterou vlastní Pietro Lasagni.

Ve čtvrtek jsme na návštěvě u signora Lasagni viděli  další Italské ohaře . V něděli jsme se zůčastnili místních zkoušek, kde fena Penelope obsadila 4. místo. Zkoušky pro „cani cacciatori“ a „cani dressati“ probíhaly na Orebicích rudých . Bylo velmi zajímavé vidět, takto z blízka, jakým způsobem probíhají   „italské zkoušky“.

 

FOTOGRAFIE Z TĚCHTO 3 SKVĚLÝCH DNŮ.

 

                                      

1. DEN  - jsme dorazili do Itálie a naše první cesta vedla do Fogliana (R. E.), kde bydlí náš přítel Andrea, který je majitelem Ulisse di Casamassima a Rosco di Montericco. Asconio ale především Agippina měli velikou radost ze shledání se „zbytkem rodiny“. FOTOGRAFIE

 

2. DEN - dopoledne jsme vyrazili na první výlet do blízkého okolí kempu a místo původně zamýšlených „Fonti di Santa Lucia“ jsme prošli park Cerwood a okolí místní hvězdárny. V podvečer jsme vyrazili za chatku v domnění, že do deseti minut narazíme na plot a vrátíme se na večeři. K našemu velkému překvapení jsme zcela neplánovaně zdolali vrchol Monte Campastrino  - 1443 m.n.m. Při sestupu jsme narazili na zbytky sněhu, které udělali neuvěřitelnou radost našim „zimňatům“.

ZDE NAJDETE FOTKY Z TĚCHTO DVOU  VÝLETŮ.

 

 

3.DEN - jsme vyrazili k  S.Maria Maddalena, která je těsně pod vrcholem Monte Ventasso 1727 m.n.m. Výstup na samotný vrchol jsme si naplánovali až na druhý den, protože na odpoledne jsme byli pozváni na návštěvu do CHS di Montericco. Fotky z tohoto odpoledne přidáme společně s fotografiemi ze čtvrtečního posezení u Signora Lasagni.

V takto  příjemně přerušeném výstupu jsme pokračovali 4.DEN.

ZDE NAJDETE FOTKY Z „DVOUDENNÍHO“ VÝSTUPU NA MONTE VENTASSO

 

 

5.DEN - jsme se vydali „pokořit“ další z vrcholů Apeninského pohoří - Monte Cusna 2120 m.n. m., zvolili jsme delší, ale za to horší cestu z Lingochia, která vedla údolím „Torrente Ozola“. Vzhledem k velkému množství sněhu jsme bohužel skončili těsně pod vrcholem.  6. DEN  - ve čtvrtek dopoledne jsme jeli na snídani k nádhernému jezeru „Lago Calamone“, které jsme „objevili“ při výstupu na Monte Ventasso.

FOTOGRAFIE Z MONTE CUSNA A LAGO CALAMONE

 

 

 

7. DEN – jsme vzhledem k sobotnímu výletu, zvolili jako odpočinkový. Poprvé jsme nechali psy v campu a jeli jsme na výlet do blízkého Castelnovo ne' Monti.

8.DEN -  v sobotu 9. května se v Pise konala Národní výstava psů, na kterou byla přihlášena naše Agnes. Z kruhu si odnesla ocenění ECC 1 a také druhého „italského“ CAC, kterého si samozřejmě nesmírně vážíme. Po „práci“ jsme se šli podívat na šikmou věž v Pise  a do blízkého parku „San Rossore“.

FOTOGRAFIE Z VÝSTAVY V PISE A Z VOLNÉHO DNE

 

 

MVP České Budějovice 25.04.2009

 

VÝSLEDKY ITALŠTÍ OHAŘI—rozhodčí Pavel Navrátil:

 

Psi mezitřída: Polcevera´s Garbo - výborný 1, CAC, CACIB, BOB

Psi třída otevřená:  Polcevera´s Ulisse - velmi dobrý 1

Feny třída štěňat:  Ambra di Witigenove - velmi nadějná

Feny mezitřída:   Romanza di Cascina Croce - výborná 1

SHRNUTÍ TOHO, JAK NÁS ŠTĚŇATA OPOUŠTĚLA A JAK ROSTLA

 

Agotto  - 12.03.2009 - majitel Ivo Zürichu ( CH)

Andrea25.01.2009 –majitelé Juliane a Guillermo -Vilsbiburg (DE)

Angela   – 25.01.2009 – majitelé Pavlina a Rainer  - Vilsbiburg (DE)

Antonietta - 18.01.2009 – majitel Tilo  -  Freiberg ( DE)

Argento  - 17.01.2009 – majitelé Káťa a Karel - Praha ( CZ)

Agatha     – 11.01.2009 – majitel Pavel  - H.Králové ( CZ)

Antonio  - 08.01.2009 – majitelé Anja a Stephan – Berlin- ( DE )

Aida         – 03.01.2009 – majitel Luboš – Litoměřice ( CZ)

Ambra       – 30.12.2008 – majitel Ivana – Sulice ( CZ)

Apokalypsa  – 30.12.2008 – majitel Zdeňka Praha (CZ)

Alina      – 29.12.20008 – majitelé Sylvia  a Klaus – Sonsbeck (DE)

 

Všichni noví páníci jsou neskutečně sympatičtí a štěňata už si naplno užívají nové domovy.Tímto zdravíme všechny nové majitele našich štěňat a děkujeme, že nás průběžně informují a posílají fotky. Přejeme mnoho štěstí, zdraví a pokud možno co nejvíce pracovních a výstavních úspěchů se štěňaty di Witigenove.

 

KONOPIŠTĚ 2008

 

Na naší druhou výstavu, která se konala 13.05.2007 na Konopišti, jsem měli ty nejlepší vzpomínky. Agnes loni na této výstavě získala titul BIS a ještě v ten samý den složila zkoušku T.A.N. O nádherném prostředí nemluvě.

Doufali jsem, že letošní „Konopiště“ se zase povede. Výstava by se dala nazvat přelomovou hned v několika ohledech. Nejen, že na výstavu dorazil rekordní ( samozřejmě v podání IO) počet jedinců, výstavy se zúčastnilo celkem 11 Italských ohařů, což je na území ČR počet zcela nevídaný. Ale pozvání přijal i zahraniční host Gábor Essösy.  Přivezl s sebou 3 jedince tohoto plemene, 2 pejsky  ( Giotto a Maggiaro Compatriota di Bonfini) a hnědobílou fenku Zarina della Valle Santa.

Rozhodčí paní Dvořáková udělila  předvedeným jedincům tato ocenění:

 

FENY – BARVA HNĚDOBÍLÁ

Třída otevřená –   Zarina della Valle Santa: V1, CAC, Klubový vítěz

 

PSI – BARVA BÍLOORANŽOVÁ

Třída dorostu –    Maggiaro Compatriota di Bonfini: VN1

 

Třída otevřená –   Polcevera's Ulisse : V1,CAC, Klubový vítěz, BOB

Giotto:V2, res. CAC

Apollon od Nebeské brány:V3

 

 Třída pracovní -     Ich.Izaak z Bukowego Mlyna: V1, CAC

 

 FENY – BARVA BÍLOORANŽOVÁ

 Třída štěňat  -     Romanza di Cascina Croce :VN1

 

 Mezitřída -          Polcevera's Umbra: V1, CAC

    

 Třída otevřená – Agota od Nebeské brány: V1, CAC

        

 Třída pracovní – Agnes od Nebeské brány: V1, CAC

 

 Třída vítězů     – Candida od Melmatěje: V1, CAC

 

LÉPE JEDNOU VIDĚT NEŽ STOKRÁT SLYŠET                jak se posuzuje Italský ohař v Itálii – ANCONA 2008

 

Mnohokrát jsme slyšeli „ vám se to sbírají tituly, když je vás tu pět a půl.“ Navíc jsme už celkem dlouhou dobu mluvili o tom, že by jsme asi taky měli vyrazit do zahraničí, protože posudky z našich výstav nemusí, vzhledem k počtu Italských ohařů v ČR, zcela odpovídat kvalitám posuzovaných jedinců. No a kde jinde by měli rozumět posuzování „Italů“ lépe, než v samotné Itálii. Rozhodli jsem se vyrazit s kůží, teda vlastně s fenou, na trh. Našli jsme nebližší možnou výstavu, a aby byl účel cesty splněn úplně,  vyrazili jsme na mezinárodní výstavu do Ancony, která byla zároveň   speciální výstavou Italských ohařů.

Po dvanáctihodinové cestě jsme bez větších problémů  našli ve výstavní hale náš kruh a dostatečně nervózní jsme zaujali strategická místa, abychom toho co nejvíce viděli a nafotili. Později se samozřejmě ukázalo, že místa vůbec strategická nebyla, neboť v záběrech fotoaparátů jsme měli především záda rozhodčích. Posuzování plemen před námi probíhalo opravdu pečlivě a tedy i pomalu. To co nás snad trochu uklidňovalo byly reakce italských vystavovatelů a kolemjdoucích vůbec. Celkem často se totiž zastavovali u naší feny a skládali nám komplimenty a to doslova. Vzhledem k jazykové bariéře se totiž dřív nebo později dostali k univerzálnímu výrazu „ complimenti Repubblica Ceca“.

  Ale hlavním důvodem naší cesty do Itálie bylo seznámit se  s vlastním způsobem posuzování Italského ohaře – a to  italskými rozhodčími přímo v Itálii.  To co nás celkem dost překvapilo, bylo jak jsem již podotkla, jak pečlivě a pomalu posuzování probíhalo. Rozhodčí si každého psa prohlížel velice dlouho a pozorně, ale zároveň přistupoval ke každému jedinci pomalu a citlivě. Prohlídka zubů proběhla tak, jak jsem si  kdysi přečetla v jednom z článků o vystavování, který vyšel v časopise Pes přítel člověka. Rozhodčí překontroloval pouze zkus a to tak, že opatrně nadzdvihl pysky. Ani u jednoho psa nedošlo k tomu, že by mu rozhodčí  páčil  čelisti a vyvracel hlavu tak dlouho, až pes ucukne. Z našeho pohledu byl asi největší prostor věnován hlavě každého z předvedených psů. Dalo by se říct, že na hlavě se rozhodčí opravdu vyřádil. Nejprve si  rozhodčí prohlížel oči, následně došlo na  uši „jejichž délka jim umožňuje dosáhnout až na konec nosu, aniž by bylo třeba je natahovat“. Takže u většiny psů bylo skutečně toto kritérium posouzeno. Nejvíce nás, ale překvapilo, když vzal rozhodčí při posuzování jednoho z vystavovaných psů do ruky metr. Nebyl si totiž ani po velice dlouhém  prohlížení jistý šířkou hlavy, která „pokud se  měří v oblasti jařmových oblouků, nepřesahuje polovinu délky hlavy“.

Poté následoval krk, především pak tvar. Byla posuzována i správná elasticita kůže, např. natažením na hřbetě. Rozhodčí velmi pečlivě zkoumal správné úhlení končetin a poměrně často končetiny zdvihal, aby mohl posoudit utváření tlapy. Malinko nám to připomínalo koňského handlíře, který si koně před koupením řádně prohlédne a  pečlivě prohmatá  každičkou část těla.

Naopak pohybu bylo věnováno mnohem méně prostoru než bývá zvykem u nás. Zdálo se mi to vzhledem k tomu, jak bývají kruhy v halách „velké“, docela pochopitelné. Pro Italského ohaře je totiž typickým pohybem prodloužený klus a když píšu prodloužený, tak tím myslím opravdu prodloužený, protože „Ital“ kluše i v  20 km rychlosti u kola. Takže si všichni oběhli jedno kolečko a jedenkrát napřímo tam a zpět.

Podrobné posouzení psa se následně odráží i v posudku, ve kterém je popsána každá část těla od hlavy až k patě. Vzhledem k tomu, že jsme si z Ancony jeden takový posudek, ve kterém jsou především  slova  ottima a buona odvezli, byl alespoň z našeho pohledu účel cesty splněn. No a bonus v podobě CAC a Speciální ceny pro vítěze pracovní třídy v takové konkurenci, to asi není třeba komentovat. Ono totiž samo o sobě uspět v Itálii s „Italem“ je paráda, ale uspět v Itálii s „Italem“, který byl odchován v ČR, to už opravdu zahřeje, potěší a povzbudí do další činnosti. Samozřejmě se toho musíme ještě hodně a hodně od italských chovatelů učit, ale pro začátek si myslím, že až tak špatně nastartováno nemáme. Takže, zase někdy v Itálii.

 

 

ITÁLIE LÉTO 2011

 

„RADUNO NAZIONALE  RAZZE ITALIANE – VOLTA MANTOVANA“…………….FOTOGALERIE Z VÝSTAVY

 

Na tuto klubovou akci bylo přihlášeno 68 Italských ohařů – 41 bílooranžových a 27 bílohnědých. Účast na klubové akci jsme plánovali velice dlouhou dobu, protože kde jinde si nechat posoudit Italského ohaře než na italské klubovce. Obrovským úspěchem pro nás je, že všichni naši psi obdrželi známku ECC, tedy VÝBORNÁ.  Následující výsledky  už byly absolutně nečekané, o to více nás však potěšily.

 

Asconio di Witigenove     – tř. pracovní - ECC 3

Agnes od Nebeské brány – tř. pracovní - ECC 2, ris CAC

Bacchus di Witigenove    – tř.mladých   - ECC 1, BOJ, nejlepší mladý jedinec ( v Itálii se CAJC nezadává)

Beppina di Witigenove    – tř.mladých   - ECC 1

Ulisse di Casamassima    – tř. otevřená  - ECC 1, CAC

 

Chovatelským úspěchem je pro nás Asconiovo třetí místo v opravdu veliké konkurenci pracovní třídy, kde ECC1 a CAC získal Febo di Cascina Croce, ECC2 a ris. CAC získal Agamennone di Cascina Croce, který je několikanásobným Klubovým vítězem a jeho jméno zná asi každý,  kdo se o Italské ohaře alespoň trochu zajímá.

Bacchusovo vítězství  pro nás bylo takovou třešničkou na dortu a v první chvíli jsme mu ani nemohli uvěřit. Majitelům ještě jednou gratulujeme a samozřejmě děkujeme za účast. Bacchusovi gratulujeme, ovšem  k tomu, že přežil bez větší újmy na zdraví pád ze 7,5 metrové zídky, ze které skočil následující den po výstavě. Naštěstí je v pořádku a tak jediným následkem pádu byla jeho neúčast na Klubové výstavě v Caldes.

Ke skvělým výsledkům si všichni naši psi odvezli opravdu nádherné posudky.

 

Dále jsme se s Asconiem zúčastnili Národní výstavy v Pise, kde opět získal známku ECC 2 a také  Mezinárodní výstavy  v Orvietu, kde  získal známku ECC2 a ris. CAC.

 

Na závěr našeho pobytu v Itálii jsme se zúčastnili další Klubové akce, která se konala v jihotyrolském Caldes. Akce byla pod záštitou presidenta S.A.B.I. dr. Giuseppe Colombo Manfroni. Sobota byla věnována práci. Všichni zúčastnění měli možnost si cvičně zkusit PAV, tedy Italské zkoušky vloh. Zajímavé bylo už jen to, že akce se konala ve výšce 2200 m.n.m., což pro většinu psů problém nebyl, pro většinu aut (obzvlášť to naše) to už trochu problém byl. Další zajímavostí je, že součástí zkoušek je i posouzení exteriéru psa. Zkoušky hodnotil velice uznávaný klubový rozhodčí Giovanni Grecchi. Beppina předvedla opravdu skvělou práci a jinak velice přísný a skeptický rozhodčí G. Grecchi nám řekl, že je to vynikajicí fena,  pro budoucí  chov a zdůraznil nám, abychom vybrali dobrého psa, neboť by byla škoda přijít o její lovecké vlohy. 

 

Následující den proběhla v Caldes Klubová výstava, kam byl přihlášen Asconio i Beppina.

Třídu mladých posuzoval rozhodčí S.Tripoli a Beppina si opět odnesla známku ECC. Pracovní třídu psů posuzoval rozhodčí G. Grecchi, od kterého Asconio obdržel známku ECC a krásný posudek, kterého si od tak uznávaného odborníka na IO nesmírně vážíme.

Velikou radost nám udělalo, že Asconio opět získal na všech výstavách známku VÝBORNÁ, což je obzvláště při silné konkurenci na obou Klubových akcích potěšující a nejen pro nás je to potvrzením jeho vynikající chovatelské hodnoty.

LÉTO A PODZIM 2012

 MEMORIÁL LUĎKA HEJNÉHO O POHÁR PREMONSTRÁTSKÉHO KLÁŠTERA 01. - 02.09. 2012

 

Po návratu z krytí v Itálii jsme se s Asconiem vypravili na tuto akci se zadáváním titulů CACIT a CACT, kterou pořádá OMS Písek. Tato dvoudenní událost se skládá s Podzimních zkoušek, Speciálních zkoušek z vodní práce a přinášení lišky přes překážku. První den všichni nastoupili na disciplínun přinášení lišky přes překážku a my jsme si vylosovali Vodní práce. Asconio složil SZVP v I.ceně s počtem 92.bodů. Druhý den jsme nastoupili na polní práce, kde po bezchybně provedených drobných disciplínách, předvedl Asconio opravdu nádhernou práci na velkém poli. Krásně vystavil bažantí slepici, kterou po jejím slovení dohledal a přinesl. Jeho výkon byl vyhodnocen jako Nejlepší práce v poli umístil se na 2. místě a získal  r.CACIT a CACT

 

VŠESTRANNÉ ZKOUŠKY OHAŘŮ 05. – 06. 10. 2012

Na začátku října jsme vyrazili na VZ, které pořádal OMS Klatovy. První den bylo nádherné počasí a my jsme vyrazili na pole, kde Asconio opět předvedl krásnou práci a až na 3 z poslušnosti si odnesl samé 4 – ky. Odpoledne jsme vyrazili na Vodní práce, kde Asconio bohužel zaváhal při vstupu do vody, poté přeplaval na druhou stranu rybníka a odnesl si tak 2-ku z Ochoty na hluboké vodě, další disciplíny už se mu povedly a získal již samé 4-ky. Druhý bylo deštivo a opravdu nevlídno, což na barvu asi není úplně ideální, nicméně Asconio se s Lesními zkouškami popral skvěle – dostal samé 4-ky. Tyto velmi náročné dva dny, které jsme absolvovali s naší Valerií dokončil Asconio na 3.místě v I.ceně s celkovým počtem 479.bodů a opět byl oceněn Nejlepší prací v poli.

 

 

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA MILEVSKO 2012

V letošním roce přijala posuzování na této akci belgická rozhodčí Daniele Letroy. To že je opravdu přísná, potvrdil nejen průběh posuzování ( zapotil se nejeden vystavovatel…), ale i výsledky samotné. Ze všech předvedených Italských ohařů získali výbornou pouze 3. No a opravdu velikým úspěchem pro nás bylo, že tituly získali pouze dva psi a to Ch. Argento di Witigenove – V1, CAC a Ch. Asconio di Witigenove V1, CAC, který si následně vyběhal i titul Vítěz specielní výstavy, BOB a v závěrečné soutěži, kde posuzovala Letroye-Lantin Danielle  a francouzský rozhodčí Salvatore Gianonne získal Asconio titul BIS. Asconio di Witigenove tedy získal letos titul BIS na obou akcích které pořádá KBO.

 

Ch.Asconio di Witigenove

Klubová výstava konopiště 2012  - V1, CAC, Klub.vítěz, BOB, BIS

Specielní výstava Milevsko 2012 – V1, CAC, Vítěz.spec.výstavy, BOB, BIS

 

Samozřejmě gratulujeme a děkujeme majitelům Ch.Argenta di Witigenove nejen za předvedení na této akci, ale také za předvedení Argenta na Světové výstavě v Salzburgu, kde získal titul res. CACIB.